Bruger:Jørgen/arbejdsside8
Spring til navigation
Spring til søgning
Modtagere af nationale udmærkelser:
DDS:
- Sølvulven
- Oberst Axel Liljefalk 1912
- Frants Blom 1912
- Inger Dalhoff-Nielsen 1912
- Cay Lembcke 1913
- Rektor Hans Hartvig-Møller 1913
- Kontorchef Steenberg 1916
- Kontorchef I. Ulrich 1918
- Fabrikant Black 1918
- Direktør Aage Westenholz 1919
- Kaptajn Torry Gredsted 1919
- B-P 1920
- Klavs Vedel 1920
- Tage Carstensen 1920
- Prinsesse Margrethe 1921
- HKH Prins Hendrik 1922 (Prinsgemal fra Nederlandene)
- Grosserer Chr. Holm 1923
- Professor Lindhard 1923
- Ove Holm 1924
- Jens Hvass 1924
- K.V. Høyer 1925
- Major Ebbe Lieberath 1927
- Boghandler fr. Palm Greisen 1930
- Landsretssagfører P.A. Madvig 1932
- Pastor Fritz Lerche 1935
- Erik Dahl 1938
- Borges Andersen 1938
- Kaj Lundby 1938
- Edith Platou (Baloo) 1941
- Hertil gik oversigten i lovhæftet 1944
- Adjunkt K. Krebs Divisionschef Kongeaa-Divisionen 1944 spmsep71944
- Sparekassefuldmægtig Svend Buhl Divisionschef Fyns-Divisionen 1944 spmsep71944
- Mogens Cold Distriktschef København. Spsp3/1946
Andre hæderstegn:
- Medaljen for rask dåd
- For ganske særlig behjertet optræden under farefulde omstændigheder
- Bronzekorset for livredning
- For redning af menneskeliv uden fare for eget liv
- Sølvkorset for livredning
- For redning af menneskeliv med fare for eget liv
- Korpsets Fortjenstmedalje
- For udmærket spejderarbejde
- Korpsets fortjenstkors
- For udmærket spejderarbejde
- Korpsets Hæderstegn
- For tjenester ydet spejderbevægelsen
- Sølvulven
- For udmærket spejderarbejde
- Korpsets 10-årsmærke for aktive førere
- til aktive førere, der har været spejder i mindst 10 år samt har været fører i mindst 1 år.
- Divisionens fortjenstmedalje
- for fortjenstfuldt spejderarbejde gennem længere tid
- Egernhaler
- Til flokke som turneringspræmier
- Rævehaler
- Til troppe som turneringspræmier
- Standerplader
- Som præmier ved turneringer og lignende
- Standerbånd
- Til afdelingerne til erindring om velgennemførte foretagender; Hvide for korpsarrangementer, røde for Division, kolonne eller trop.
- DDS Æresmedlemmer
- 1924 B. Greve Brockenhuus-Schack
- 1924 Docent dr. phil. Oscar Hansen
- 1924 Rektor Hans Hartvig-Møller
- 1930 Telefondirektør Fritz Johannsen
- 1930 Generalkonsul V. Ludvigsen
- 1931 Overretsagfører Halfdan Repsdorph
- 1931 Grosserer Chr. Holm
- 1939 Viceskoledirektør H. A. Svane
- 1939 Kontreadmiral C.V.E. Carstensen
- 1943 Kaptajn K.V. Høyer
DDP:
- Æresnål
- Bronzemedalje
- Sølvkors
- Sct. Georg og Dragen
- Sølvulven
svensk sølvulv: ** Greve Folke Bernadotte 1941[1]
- ↑ SPM 1/1942