Ege Division: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Jørgen (diskussion | bidrag) (+Kong Svend tørklæde) |
Jørgen (diskussion | bidrag) (tørklæde ifølge SpejderSport) |
||
(10 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 1: | Linje 1: | ||
{{Infoboks division | {{Infoboks division | ||
|navn= | |navn ={{PAGENAME}} | ||
| | |korps = Det Danske Spejderkorps | ||
| | |billede1 =Ddsegediv.png | ||
| | |ledernavn=Divisionschef | ||
| | |leder1 =Alice Linning | ||
| | |leder2 =Ole (Obelix) Dalskov | ||
| | |oprettetår = | ||
|website={{URL|egedivision.dk}} | |sammenlagtaf1 = | ||
|sammenlagtaf2 = | |||
|sammenlagtaf3 = | |||
|sammenlagttil = | |||
|ophørt = | |||
|hytte/grund1 = | |||
|hytte/grund2 = | |||
|hytte/grund3 = | |||
|tilknyttetarrangement1 = | |||
|tilknyttetarrangement2 = | |||
|tilknyttetarrangement3 = | |||
|tilknyttetcenter = | |||
|divisionsklan1 = | |||
|divisionsklan2 = | |||
|website ={{URL|egedivision.dk}} | |||
|facebook =https://www.facebook.com/groups/1126872997355036/ | |||
|tørklædebillede1 = | |||
|tørklædebilledetekst1 =<!--7 anslag--> | |||
|tørklædebillede2 = | |||
|tørklædebilledetekst2 =<!--7 anslag--> | |||
|tørklædebillede3 = | |||
|tørklædebilledetekst3 =<!--7 anslag--> | |||
|billede2 = <!-- (logo)--> | |||
|billede3 = <!-- (Valgfrit)--> | |||
}} | }} | ||
'''{{PAGENAME}}''' er en [[division]] i Det Danske Spejderkorps, der samler spejdergrupperne i det vestlige Nordsjælland fra Hundested i nord til Stenløse i syd. Divisionen blev oprettet i 1979, hvor [[Frederiksborg Division]] blev delt i nord og syd. Divisionen har 11 grupper: | |||
''' | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
Linje 21: | Linje 43: | ||
|Smørum | |Smørum | ||
|[[Fil:Hareskovtern.jpg|center|20px]] | |[[Fil:Hareskovtern.jpg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Knud Rasmussen Gruppe]] | |[[Knud Rasmussen Gruppe]] | ||
|Hundested | |Hundested | ||
| | |[[fil:Bordered 00008b-ff0000.svg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Erik Ejegod Gruppe]] | |[[Erik Ejegod Gruppe]] | ||
|Slangerup | |Slangerup | ||
| | |[[fil:striped ff0000-ff0000-ffffff.svg |center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[1. Frederikssund Gruppe]] | |[[1. Frederikssund Gruppe]] | ||
|Frederikssund | |Frederikssund | ||
|[[fil:Bordered 008000-0000ff.svg|center|20px]] | |||
|[[ | |||
|- | |- | ||
|[[Svaneungerne]] | |[[Svaneungerne]] | ||
|Frederikssund | |Frederikssund | ||
| | |[[fil:simple 008000.svg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Grevinde Danner Gruppe]] | |[[Grevinde Danner Gruppe]] | ||
|Jægerspris | |Jægerspris | ||
| | |[[fil:Bordered 008000-ffffff.svg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Ølstykkespejderne - Erik Harefod Gruppe]] | |[[Ølstykkespejderne - Erik Harefod Gruppe]] | ||
Linje 56: | Linje 70: | ||
|[[Stenlænderne]] | |[[Stenlænderne]] | ||
|Stenløse | |Stenløse | ||
| | |[[fil:simple 008000.svg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Ebbe Skjalmssøn Gruppe]] | |[[Ebbe Skjalmssøn Gruppe]] | ||
|Ganløse | |Ganløse | ||
| | |[[fil:Symmetrical ff0000-008000.svg|center|20px]] | ||
|- | |- | ||
|[[Ræven Skibby Trop og Flok]] | |[[Ræven Skibby Trop og Flok]] | ||
|Skibby | |Skibby | ||
|[[Fil:Simple 008000.svg|center|20px]] | |||
|- | |||
|[[Fjordlandgruppen]] | |||
|Skibby | |||
|[[fil:Bordered 008000-ffff00.svg|center|20px]] | |||
|- | |||
|'''Nedlagte grupper''' | |||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
|[[St. Rørbæk Gruppe]] | |||
|St. Rørbæk | |||
|[[fil:bordered ff0000-808080.svg|center|20px]] | |||
|- | |||
|[[Frederiksværk Gruppe]] | |||
|Frederiksværk | |||
|[[fil:Simple 008000.svg|center|20px]] | |||
|-} | |-} | ||
{{Navboks Division}} | {{Navboks Division}} | ||
Versionen fra 12. maj 2020, 13:41
Ege Division | ||
---|---|---|
| ||
| ||
Korps | Det Danske Spejderkorps | |
Divisionschef(er) | Alice Linning | |
Ole (Obelix) Dalskov | ||
Hjemmeside | egedivision.dk | |
Divisionen på Facebook |
Ege Division er en division i Det Danske Spejderkorps, der samler spejdergrupperne i det vestlige Nordsjælland fra Hundested i nord til Stenløse i syd. Divisionen blev oprettet i 1979, hvor Frederiksborg Division blev delt i nord og syd. Divisionen har 11 grupper:
Gruppe | Postnummer | Tørklæde |
Kong Svend Gruppe | Smørum | |
Knud Rasmussen Gruppe | Hundested | |
Erik Ejegod Gruppe | Slangerup | |
1. Frederikssund Gruppe | Frederikssund | |
Svaneungerne | Frederikssund | |
Grevinde Danner Gruppe | Jægerspris | |
Ølstykkespejderne - Erik Harefod Gruppe | Ølstykke | |
Stenlænderne | Stenløse | |
Ebbe Skjalmssøn Gruppe | Ganløse | |
Ræven Skibby Trop og Flok | Skibby | |
Fjordlandgruppen | Skibby | |
Nedlagte grupper | ||
St. Rørbæk Gruppe | St. Rørbæk | |
Frederiksværk Gruppe | Frederiksværk |