Liste over danske spejderchefer: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Jørgen (diskussion | bidrag) (→De Grønne Pigespejdere: formænd og spejderchefer - gad vide hvordan vi får fundet dem efter 1982?) |
Jørgen (diskussion | bidrag) (→Det Danske Pigespejderkorps: 14-16) |
||
(11 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 10: | Linje 10: | ||
* [[Ove Holm]] 1923-[[1946]] | * [[Ove Holm]] 1923-[[1946]] | ||
* Ove Holm 1946-[[1960]] | * Ove Holm 1946-[[1960]] | ||
* Thorkild Glad 1960-[[1968]] | * [[Thorkild Glad]] 1960-[[1968]] | ||
* John Grevy 1968-[[1973]] | * John Grevy 1968-[[1973]] | ||
* Henning Mysager 1973 | * Henning Mysager 1973 | ||
Linje 16: | Linje 16: | ||
== [[Det Danske Pigespejderkorps]] == | == [[Det Danske Pigespejderkorps]] == | ||
* [[Agnete Brockenhuus-Schack]] | * [[Agnete Brockenhuus-Schack]] [[1916]]-[[1920]] | ||
* [[Johanne Marie Petersen]] 1920-1923 | * [[Johanne Marie Petersen]] 1920-1923 | ||
* [[Elisabeth Flagstad]] 1923-[[1938]] | * [[Elisabeth Flagstad]] 1923-[[1938]] | ||
Linje 22: | Linje 22: | ||
* Ellen Arkil 1959-1968 | * Ellen Arkil 1959-1968 | ||
* Bente Øst Hansen 1968-1973 | * Bente Øst Hansen 1968-1973 | ||
== [[Det Danske Spejderkorps]] (1973-) == | == [[Det Danske Spejderkorps]] (1973-) == | ||
Linje 50: | Linje 48: | ||
* [[2011]] Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | * [[2011]] Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | ||
* [[2013]] David Hansen og Annesofie Bjerre | * [[2013]] David Hansen og Annesofie Bjerre | ||
* [[2015]] David Hansen og Annesofie Bjerre | |||
* [[2017]] David Hansen og Susan Hein Eiberg | |||
* [[2019]] Mathias Lysholm Faaborg og Kristine Clemmensen-Rotne | |||
== [[De Grønne Pigespejdere]] == | == [[De Grønne Pigespejdere]] == | ||
Linje 73: | Linje 74: | ||
** ?? - ?? ?? | ** ?? - ?? ?? | ||
** ?? Christina Palmstrøm | ** ?? Christina Palmstrøm | ||
** | |||
** ~2019~Cathrine Støvring Preussler | |||
== [[KFUM-spejderne i Danmark]] == | == [[KFUM-spejderne i Danmark]] == | ||
Linje 81: | Linje 84: | ||
* Christian Holt 1921-[[1929]] | * Christian Holt 1921-[[1929]] | ||
* Gunnar Ipsen 1929-[[1934]] | * Gunnar Ipsen 1929-[[1934]] | ||
* Vilhelm Kolthoff Nielsen 1934- | * Vilhelm Kolthoff Nielsen 1934-<!-- var stadig i 1950 (esbjerg spejdermuseum/korpslejre)--> | ||
* | * | ||
* | * | ||
Generalsekretærer | Generalsekretærer | ||
* Thomas Kirkeskov ?-[[2014]]- | * Thomas Kirkeskov ?-[[2014]]- | ||
Formænd | |||
* Morten Trampedach Junget ? - [[2017]] - | |||
== [[De Gule Spejdere i Danmark]] == | == [[De Gule Spejdere i Danmark]] == | ||
Linje 96: | Linje 101: | ||
* Martin Christensen 2003-[[2005]] | * Martin Christensen 2003-[[2005]] | ||
* Per Stigaard 2005- | * Per Stigaard 2005- | ||
== [[Danske Baptisters Spejderkorps]] == | |||
'''Danske Baptisters Drengeforbund/korps''' | |||
* [[1930]] Peter Rasmussen (Korpschef) | |||
* [[1940]] Aage Baungaard Thomsen (Korpschef) | |||
* [[1948]] M.C.Andersen (Korpschef) | |||
* [[1959]] H.C.Barkan (Korpschef) | |||
* [[1967]] Ib Bagge Nielsen (Spejderchef) | |||
* [[1968]] Sven Toldam (Spejderchef) | |||
'''Danske Baptisters Pigeforbund/korps''' | |||
* [[1930]] Peter Rasmussen (Korpschef) | |||
* [[1940]] Aage Baungaard Thomsen (Korpschef) | |||
* [[1948]] M.C.Andersen (Korpschef) | |||
* [[1954]] Grethe Grarup (Korpschef) | |||
* [[1971]] Hannah Fenger (Spejderchef) | |||
'''Danske Baptisters Spejderkorps''' | |||
* [[1974]] Hannah Fenger (Spejderchef) | |||
* [[1976]] Inge Jensen (Spejderchef) | |||
* [[1986]] - [[1993]] Frank Korsbro (Spejderchef) | |||
* [[1993]] - [[1994]] Hanne Bak og Frank Korsbro | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
[[Kategori:Organisation]] | |||
[[Kategori:Lister]] |
Versionen fra 12. maj 2020, 17:53
Der har været følgende spejderchefer i de danske spejderkorps:
Det Danske Spejderkorps (1910-1972)
- Ritmester Cay Lembcke 1910-1912
- Oberst Axel Liljefalk 1912-1914
- Admiral Middelboe (midlertidig) 1914
- Oberstløjtnant Wegener 1914-1916
- Cay Lembcke 1916-1923
- Ove Holm 1923-1946
- Ove Holm 1946-1960
- Thorkild Glad 1960-1968
- John Grevy 1968-1973
- Henning Mysager 1973
- Terkel Jacobsen 1973
Det Danske Pigespejderkorps
- Agnete Brockenhuus-Schack 1916-1920
- Johanne Marie Petersen 1920-1923
- Elisabeth Flagstad 1923-1938
- Hanna Lund 1939-1959
- Ellen Arkil 1959-1968
- Bente Øst Hansen 1968-1973
Det Danske Spejderkorps (1973-)
Korpset vælger en mandlig og en kvindelig spejderchef i ulige år.
- 1973 Terkel Jacobsen og Bente Øst Hansen
- 1975 Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen
- 1977 Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen
- 1979 Knud Loft Rasmussen og Kirsten Lund Frandsen
- 1981 Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott
- 1983 Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott
- 1985 Søren Nielsen og Elin Schiott
- 1987 Søren Nielsen og Hanne Møhr
- 1989 Søren Nielsen og Hanne Møhr
- 1991 Nils Holm og Hanne Møhr
- 1993 Nils Holm og Hanne Voetmann
- 1995 Nils Holm og Hanne Voetmann
- 1997 John Vistisen og Hanne Voetmann
- 1999 John Vistisen og Inger Christensen
- 2001 John Vistisen og Inger Christensen
- 2003 Thomas Metelmann og Inger Christensen
- 2004 Thomas Metelmann og Helle Dydensborg
- 2005 Thomas Metelmann og Helle Dydensborg
- 2006 Thomas Maarup og Helle Dydensborg
- 2007 Thomas Maarup og Helle Dydensborg
- 2009 Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen
- 2011 Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen
- 2013 David Hansen og Annesofie Bjerre
- 2015 David Hansen og Annesofie Bjerre
- 2017 David Hansen og Susan Hein Eiberg
- 2019 Mathias Lysholm Faaborg og Kristine Clemmensen-Rotne
De Grønne Pigespejdere
- Formænd:
I 1958 blev man ved delegeretmødet enige om at opdele formandsposten i en formand og en spejderchef:
- Spejderchefer:
- Formænd:
I 1988 besluttede man at sammenlægge posterne igen til en formandspost:
- Formænd:
- 1982 - ?? Kirsten Holmgaard Jakobsen
- ?? - ?? ??
- ?? Christina Palmstrøm
- ~2019~Cathrine Støvring Preussler
KFUM-spejderne i Danmark
Efter at have været en division i DDS blev KFUM-spejderne et selvstændigt korps i 1916 med følgende korpssekretærer:
- ?? 1916-1918
- L. P. Fabricius 1918-1921
- Knud Ipsen 1921
- Christian Holt 1921-1929
- Gunnar Ipsen 1929-1934
- Vilhelm Kolthoff Nielsen 1934-
Generalsekretærer
- Thomas Kirkeskov ?-2014-
Formænd
- Morten Trampedach Junget ? - 2017 -
De Gule Spejdere i Danmark
- Poul Wilcke 1984
- Erik Sennels 1985-1988
- Poul Wilcke 1989-1994
- Lars Hansen 1994-1995
- Lars Brynildsen 1995-2001
- Per Stigaard 2001-2003
- Martin Christensen 2003-2005
- Per Stigaard 2005-
Danske Baptisters Spejderkorps
Danske Baptisters Drengeforbund/korps
- 1930 Peter Rasmussen (Korpschef)
- 1940 Aage Baungaard Thomsen (Korpschef)
- 1948 M.C.Andersen (Korpschef)
- 1959 H.C.Barkan (Korpschef)
- 1967 Ib Bagge Nielsen (Spejderchef)
- 1968 Sven Toldam (Spejderchef)
Danske Baptisters Pigeforbund/korps
- 1930 Peter Rasmussen (Korpschef)
- 1940 Aage Baungaard Thomsen (Korpschef)
- 1948 M.C.Andersen (Korpschef)
- 1954 Grethe Grarup (Korpschef)
- 1971 Hannah Fenger (Spejderchef)
Danske Baptisters Spejderkorps