23.028
redigeringer
Jørgen (diskussion | bidrag) (→KFUM-spejderne i Danmark: fyldt tilgængeligt materiale på, sengetid....) |
Jørgen (diskussion | bidrag) (→KFUM-spejderne i Danmark: ref) |
||
(17 mellemliggende versioner af den samme bruger vises ikke) | |||
Linje 2: | Linje 2: | ||
== Det Danske Spejderkorps (1910-1972) == | == [[Det Danske Spejderkorps (1910-1972)]] == | ||
* Ritmester [[Cay Lembcke]] [[1910]]-[[1912]] | * Ritmester [[Cay Lembcke]] [[1910]]-[[1912]] | ||
* Oberst [[Axel Liljefalk]] 1912-[[1914]] | * Oberst [[Axel Liljefalk]] 1912-[[1914]] | ||
Linje 10: | Linje 10: | ||
* [[Ove Holm]] 1923-[[1946]] | * [[Ove Holm]] 1923-[[1946]] | ||
* Ove Holm 1946-[[1960]] | * Ove Holm 1946-[[1960]] | ||
* Thorkild Glad 1960-[[1968]] | * [[Thorkild Glad]] 1960-[[1968]] | ||
* John Grevy 1968-[[1973]] | * John Grevy 1968-[[1973]] | ||
* Henning Mysager 1973 | * Henning Mysager 1973 | ||
* Terkel Jacobsen 1973 | * Terkel Jacobsen 1973 | ||
== Det Danske Pigespejderkorps == | == [[Det Danske Pigespejderkorps]] == | ||
* [[Agnete Brockenhuus-Schack]] | * [[Agnete Brockenhuus-Schack]] [[1916]]-[[1920]] | ||
* [[Johanne Marie Petersen]] 1920-1923 | * [[Johanne Marie Petersen]] 1920-1923 | ||
* [[Elisabeth Flagstad]] 1923-[[1938]] | * [[Elisabeth Flagstad]] 1923-[[1938]] | ||
Linje 22: | Linje 22: | ||
* Ellen Arkil 1959-1968 | * Ellen Arkil 1959-1968 | ||
* Bente Øst Hansen 1968-1973 | * Bente Øst Hansen 1968-1973 | ||
== Det Danske Spejderkorps (1973-) == | == [[Det Danske Spejderkorps]] (1973-) == | ||
Korpset vælger en mandlig og en kvindelig spejderchef i ulige år. | Korpset vælger en mandlig og en kvindelig spejderchef i ulige år. | ||
* 1973 Terkel Jacobsen og Bente Øst Hansen | * 1973 Terkel Jacobsen og Bente Øst Hansen | ||
* 1975 Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen | * [[1975]] Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen | ||
* 1977 Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen | * [[1977]] Terkel Jacobsen og Kirsten Lund Frandsen | ||
* 1979 Knud Loft Rasmussen og Kirsten Lund Frandsen | * [[1979]] Knud Loft Rasmussen og Kirsten Lund Frandsen | ||
* 1981 Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott | * [[1981]] Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott | ||
* 1983 Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott | * [[1983]] Knud Loft Rasmussen og Elin Schiott | ||
* 1985 Søren Nielsen og Elin Schiott | * [[1985]] Søren Nielsen og Elin Schiott | ||
* 1987 Søren Nielsen og Hanne Møhr | * [[1987]] Søren Nielsen og Hanne Møhr | ||
* 1989 Søren Nielsen og Hanne Møhr | * [[1989]] Søren Nielsen og Hanne Møhr | ||
* 1991 Nils Holm og Hanne Møhr | * [[1991]] Nils Holm og Hanne Møhr | ||
* 1993 Nils Holm og Hanne Voetmann | * [[1993]] Nils Holm og Hanne Voetmann | ||
* 1995 Nils Holm og Hanne Voetmann | * [[1995]] Nils Holm og Hanne Voetmann | ||
* 1997 John Vistisen og Hanne Voetmann | * [[1997]] John Vistisen og Hanne Voetmann | ||
* 1999 John Vistisen og Inger Christensen | * [[1999]] John Vistisen og Inger Christensen | ||
* 2001 John Vistisen og Inger Christensen | * [[2001]] John Vistisen og Inger Christensen | ||
* 2003 Thomas Metelmann og Inger Christensen | * [[2003]] Thomas Metelmann og Inger Christensen | ||
* 2004 Thomas Metelmann og Helle Dydensborg | * [[2004]] Thomas Metelmann og Helle Dydensborg | ||
* 2005 Thomas Metelmann og Helle Dydensborg | * [[2005]] Thomas Metelmann og Helle Dydensborg | ||
* 2006 Thomas Maarup og Helle Dydensborg | * [[2006]] Thomas Maarup og Helle Dydensborg | ||
* 2007 Thomas Maarup og Helle Dydensborg | * [[2007]] Thomas Maarup og Helle Dydensborg | ||
* 2009 Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | * [[2009]] Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | ||
* 2011 Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | * [[2011]] Morten Kern-Jespersen og Marianne Karstensen | ||
* 2013 David Hansen og Annesofie Bjerre | * [[2013]] David Hansen og Annesofie Bjerre | ||
* [[2015]] David Hansen og Annesofie Bjerre | |||
* [[2017]] David Hansen og Susan Hein Eiberg | |||
* [[2019]] Mathias Lysholm Faaborg og Kristine Clemmensen-Rotne | |||
* | |||
* | |||
* | |||
== [[De Grønne Pigespejdere]] == | |||
* '''Formænd:''' | |||
** [[1919]] - [[1937]] [[Ingrid Ulbricht]] | |||
** 1937 - [[1939]] Anna Langer (AP - hun var født Petersen) | |||
** 1939 - [[1943]] Eva Esmann | |||
** 1943 - [[1947]] Frida Nyborg Petersen | |||
** 1947 - [[1958]] Esther Skjøt-Pedersen | |||
I 1958 blev man ved delegeretmødet enige om at opdele formandsposten i en ''formand'' og en ''spejderchef'': | |||
* '''Spejderchefer:''' | |||
** 1958 - [[1970]] Ruth Kristiansen | |||
** 1970 - [[1977]] Ruth Øhlenschlæger | |||
** 1977 - [[1985]] Gerda Thygesen | |||
** 1985 - [[1988]] Anne Grethe Storgaard | |||
* '''Formænd:''' | |||
** 1958 - [[1964]] Esther Skjøt-Pedersen | |||
** 1964 - [[1982]] Kirsten Sørensen | |||
** 1982 - Kirsten Holmgaard Jakobsen | |||
I 1988 besluttede man at sammenlægge posterne igen til en formandspost: | |||
* '''Formænd:''' | |||
** 1982 - ?? Kirsten Holmgaard Jakobsen | |||
** ?? - ?? ?? | |||
** ?? Christina Palmstrøm | |||
** | |||
** ~2019~Cathrine Støvring Preussler | |||
== KFUM-spejderne i Danmark == | == [[KFUM-spejderne i Danmark]] == | ||
Efter at have været en division i DDS blev KFUM-spejderne et selvstændigt korps i 1916 med følgende korpssekretærer: | Efter at have været en division i DDS blev KFUM-spejderne et selvstændigt korps i 1916 med følgende korpssekretærer: | ||
* ?? 1916-1918 | * ?? [[1916]]-[[1918]] | ||
* L. P. Fabricius 1918-1921 | * L. P. Fabricius 1918-[[1921]] | ||
* Knud Ipsen 1921 | * Knud Ipsen 1921 | ||
* Christian Holt 1921-1929 | * Christian Holt 1921-[[1929]] | ||
* Gunnar Ipsen 1929-1934 | * Gunnar Ipsen 1929-[[1934]] | ||
* Vilhelm Kolthoff Nielsen 1934- | * Vilhelm Kolthoff Nielsen 1934-<!-- var stadig i 1950 (esbjerg spejdermuseum/korpslejre)--> | ||
* | * Kurt Jensen (1963-?) | ||
* | * | ||
Generalsekretærer | Generalsekretærer | ||
* Thomas Kirkeskov ?-2014- | * Thomas Kirkeskov ?-[[2014]]- | ||
Formænd | |||
* Morten Trampedach Junget ? - [[2017]] - | |||
Spejderchefer: | |||
* Gunnar Mølgaard ? - 1963 | |||
* Robert Madsen 1963 - ? <ref>Væbneren 10/1963</ref> | |||
== De Gule Spejdere i Danmark == | == [[De Gule Spejdere i Danmark]] == | ||
* Poul Wilcke 1984 | * Poul Wilcke [[1984]] | ||
* Erik Sennels 1985-1988 | * Erik Sennels [[1985]]-[[1988]] | ||
* Poul Wilcke 1989-1994 | * Poul Wilcke [[1989]]-[[1994]] | ||
* Lars Hansen 1994-1995 | * Lars Hansen 1994-[[1995]] | ||
* Lars Brynildsen 1995-2001 | * Lars Brynildsen 1995-[[2001]] | ||
* Per Stigaard 2001-2003 | * Per Stigaard 2001-[[2003]] | ||
* Martin Christensen 2003-2005 | * Martin Christensen 2003-[[2005]] | ||
* Per Stigaard 2005- | * Per Stigaard 2005- | ||
== [[Danske Baptisters Spejderkorps]] == | |||
'''Danske Baptisters Drengeforbund/korps''' | |||
* [[1930]] Peter Rasmussen (Korpschef) | |||
* [[1940]] Aage Baungaard Thomsen (Korpschef) | |||
* [[1948]] M.C.Andersen (Korpschef) | |||
* [[1959]] H.C.Barkan (Korpschef) | |||
* [[1967]] Ib Bagge Nielsen (Spejderchef) | |||
* [[1968]] Sven Toldam (Spejderchef) | |||
'''Danske Baptisters Pigeforbund/korps''' | |||
* [[1930]] Peter Rasmussen (Korpschef) | |||
* [[1940]] Aage Baungaard Thomsen (Korpschef) | |||
* [[1948]] M.C.Andersen (Korpschef) | |||
* [[1954]] Grethe Grarup (Korpschef) | |||
* [[1971]] Hannah Fenger (Spejderchef) | |||
'''Danske Baptisters Spejderkorps''' | |||
* [[1974]] Hannah Fenger (Spejderchef) | |||
* [[1976]] Inge Jensen (Spejderchef) | |||
* [[1986]] - [[1993]] Frank Korsbro (Spejderchef) | |||
* [[1993]] - [[1994]] Hanne Bak og Frank Korsbro | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
* [[]] - [[]] | |||
[[Kategori:Organisation]] | |||
[[Kategori:Lister]] |