Mindestenen på Hylkedam: Forskelle mellem versioner
Spring til navigation
Spring til søgning
Jørgen (diskussion | bidrag) (faldt over et foto af mindestenen.) |
Jørgen (diskussion | bidrag) (1 fundet) |
||
Linje 20: | Linje 20: | ||
* ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''1. Kolding | * ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''1. Kolding | ||
* ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''1. Hornslet | * ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''1. Hornslet | ||
* ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''Helsingør | * Knud ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''Helsingør | ||
* ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''jyske Div. | * ''(ulæseligt på forhåndenværende foto)''jyske Div. | ||
* | * Ebbe Rørdam Nykøbing F [http://modstand.natmus.dk/Person.aspx?10282]? | ||
* Aage Søndergaard 2. Silkeborg [http://modstand.natmus.dk/Person.aspx?63362] | * Aage Søndergaard 2. Silkeborg [http://modstand.natmus.dk/Person.aspx?63362] | ||
* Eduard Frederik Sommer Lyngby [http://modstand.natmus.dk/Person.aspx?10324] | * Eduard Frederik Sommer Lyngby [http://modstand.natmus.dk/Person.aspx?10324] |
Versionen fra 18. dec. 2016, 16:18
På Hylkedam blev der indviet en mindesten i 1947 over de spejdere, der under besættelsen faldt i modstandskampen:
- Knud Nørlem Andersen 1. Skive [1]
- Orla Andersen 1. Hornslet [2]
- Jørgen Berthelsen Helsingør
- Erik Caland 4. Godthaab (kbh) [3]
- Aksel Christensen Hellerup Div.
- Werner Christensen 1. Birkerød
- Sven Aage Faber Nykøbing F [4]
- Per Egon Flodin 5. Frederiksberg [5]
- Preben Hagelin 1. Godthaab [6]
- Torben HalkierVedels Egne [7]
- Harry Cecil Hansen 3. Odense [8]
- Orla Hedegaard 1. Ulfborg [9]
- Christian Ulrik Hansen 1. Farsø Trop [10]?
- Per Sonne 1. Farsø Trop [11]
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)Fyns Div.
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)1. Nyborg
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)1. Kolding
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)1. Hornslet
- Knud (ulæseligt på forhåndenværende foto)Helsingør
- (ulæseligt på forhåndenværende foto)jyske Div.
- Ebbe Rørdam Nykøbing F [12]?
- Aage Søndergaard 2. Silkeborg [13]
- Eduard Frederik Sommer Lyngby [14]
- (ulæseligt på forhåndenværende foto) Aalborg
- (ulæseligt på forhåndenværende foto) 1. Haderslev
- Erik Svendsen 1. Tønder [15]